Ege'de Saklı Bir Cennet : Gölmarmara

Posted by lezzetperisi on 05 Aralık 2010 in Lezzetperisinden tarifler |

Gölmarmara/Akpınar

Nasıl mı gidilir Gölmarmara’ya ??  Keyifli bir pazar için her yol Gölmarmara çıkar aslında. Eğer Manisa üzerinden gidecekseniz ki gidiş için bence bu yolu seçin. Minik, şirin köylerin içinden geçerek doğayla başbaşa bir yolculuk yapacaksınız. Kemalpaşa yolunu ise dönüşte seçersiniz. Salihli üzerinden Marmara Gölü’nün kıyısından, Ahmetli,Turgutlu,Kemalpaşa, Bornova… Dönmek isterseniz tabiki..

Marmara Gölü’nün suları buralara kadar uzanıyor ve sazan balığı yetiştiriliyor. Ne yenir sorusunun cevabı da bu cümlede gizli. Sazan..  “Deniz balığı kadar lezzetli olmaz” derseniz, benim gibi yanılırsınız. Pişirme teknikleri değişik. Ekmek gibi koparıp koparıp yiyorsunuz.

Gölmarmara/Akpınar

Gölmarmara/Akpınar - Sazan

Beğendiğiniz balığı havuzdan seçip, pişirip masanıza getiriyorlar. Bizim ki 3 buçuk kg. geldi. 3 buçuk kg.lık bir balık hiç yağ kokusu ve yağ tadı olmadan tamamen pişmiş bir şekilde 15 dk. da masanızda.

Gölmarmara/Akpınar - Sazan

Minik cesur civcivim “abovvvvvv” “abovvvvvvv” “mmmmmmm” diye diye yedi bu lezzetli balığı. Yemekten sonra ise bol meyva ve güveçte tahin helvası getiriyorlar. Meyvaları taze, helva ise muhteşemdi.

Gölmarmara/Akpınar

Kuş ve kurbağa seslerinin birbirine karıştığı 🙂 kaplumbağa ve sazanların suda  oynaştığı 🙂 bu masalsı tablonun içinde huzur vardı.

Gölmarmara/Akpınar

Gölmarmara/Akpınar

Gölmarmara/Akpınar

Gölmarmara/Akpınar

Ailecek geçirdiğimiz eğlenceli,keyifli, bol kahkahalı, temiz hava bol gıdalı bu pazarın, dönüş yoluna doğru son anlarında hani derler ya “Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz” işte aşağıdaki resim de bu

Deli İncir

Amma velakin  işi uzun bu resmin. Üzerinde konuşulacak,tarif edilecek çok şey var. O da ayrı bir yazıya

Sevgiler,

Etiketler:, , , ,

Copyright © 2010-2023 LEZZET KAHVESİNE HOŞ GELDİNİZ All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.