0

Evde Peynir Yapımı

Posted by ismetadmin on 09 Mayıs 2017 in Lezzetperisinden tarifler |

Hikayesi olan bir hayat, yaşanmış bir hayattır. Hikayeleri olan bir hayat ise yaşandığına değmiş bir hayat!. Hele ki bir hayatın içine bir çok hayat sığmış ise..

Bir koltuğa kaç karpuz sığar level ini , eteğimdeki taşları dökünce atladım. Vakit kaybetmek için çok kısaydı hayat, hele ki değer yargıları düşük insanların içinde.

Kocaman bir hayat akıyordu önümüzde ve ne kadar doldurduk kovamızı o kârdı yanımıza.

Hıfzı Topuz’un kaleminden Nazım Hikmet’i okuyorum bu ara. “Hava Kurşun Gibi Ağır”. Yokluğu yara yara, var olan bir hayat. Bir tarafta cehalet, hem de ne cehalet bir tarafta öğrenme aşkıyla yanıp tutuşan vatanperverler. Cehalete karşı kalem ile açılan savaş, açlık ve hastalıklar arasında yayan gidilen km’ler. Yine de umut, yine de umut, yine de mücadele. Hem de doğmak, yemek, üremek ve ölmekle meşgulken bazıları..

Hava kurşun gibi ağır
Bağır bağır bağır bağırıyorum….
Koşun kurşun eritmeğe çağırıyorum…

O diyor ki bana:
— sen kendi sesinle kül olursun ey!
Kerem gibi yana yana…
Dert çok, hemdert yok
Yüreklerin kulakları sağır…
Hava kurşun gibi ağır…

Ben diyorum ki ona:
— kül olayım kerem gibi yana yana.
Ben yanmasam sen yanmasan biz yanmasak,
Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..

Hava toprak gibi gebe.
Hava kurşun gibi ağır.
Bağır bağır bağır bağırıyorum.
Koşun kurşun eritmeğe çağırıyorum…..

Bu aralar ben diye başlamıştım bir önceki yazıma, yine bu aralar ben yeni bir maceraya daha atıldım. Kanyoning eğitiminin yanı sıra ilk yıldızımı almak için dalış eğitimine de başladım. Geçen cumartesi ise ilk iki dalışımı yaptım. Tabi bu arada mutfak maceralarım da devam ediyor. Yine sizlere nefis bir tarifim var. Artık peynirimizi de evde yapıyoruz. Ve sizi hiç korkutmasın yoğurt yapmaktan kolay. Vereceğim tarif ile 5 kg. sütten yaklaşık 1 kg kadar hiç katkısız nefis bir peynir elde edeceksiniz.

Malzemeler ;

  • 5 kg. süt
  • 1/2 su bardağı elma sirkesi
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
  • Tülbent
  • Süzgeç

Yapılışı ;

  •  Tülbentinizi 15-20 cm kadar büyüklüğünde bir süzgecin üzerine serin süzgeci bir sağlam kabın üzerine oturtun.
  • Sütü ocağa alıp kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başlayınca sirkeyi ilave edip 1- 2 dk daha kaynatın ve kesilmeye başlayınca kevgir yardımı ile tülbentin üzerine alın. Tüm topakları bu şekilde alınca tülbentin ağzını sıkıca bağlayın ve üzerine 10 kg kadar ağırlık koyun. 3 – 4  saat kadar tüm suyunun süzülmesini bekleyin. Süzülen suyu bir kenara alın. Peyniri tülbentin içinden çıkarıp dilimleyin ve bir kavanoza yerleştirin. Ayırdığınız suya kavanozunuzun büyüklüğüne göre kesilmiş sütten artan kalan sudan ilave edin 2 yemek kaşığı tuzu da koyarak güzelce karıştırın. Biz çok tuzlu sevmiyoruz bu sebeple 2 kaşık bizim için yeterli oluyor. Eğer size tuzu az gelirse bir miktar daha tuz ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız suyu peynirlerin üstünü örtecek kadar kavanoza dökün. Peyniriniz hazır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2010-2024 LEZZET KAHVESİNE HOŞ GELDİNİZ All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.