0

İzmir Gourmet Guide – Tea&Pot Çay Workshop

Posted by lezzetperisi on 28 Şubat 2015 in Etkinlikler |

Aslında hayatıma açılan yeni ve sağlıklı bir pencere oldu bu etkinlik.

İzmir Gourmet Guide Sevgili Ceren Hanımın nazik daveti ile başladı hayatımda çayın yolculuğu, yağmurlu ve romantik bir cumartesi sabahı. Beni tanıyanlar bir kahve kolik olduğumu bilirler gözlerimi kahve ile açar kahve ile kaparım günü. Yine de öyle.. Ama artık günde bir fincan silver needle & gül ve eylül çayları eşlik ediyor hayatıma tabi oolong ve roobiosun yeri tamamen ayrı. Ben bir subklinik hipertiroidi yani ne hipertiroidi ne de değil.. olarak metabolizmam zaten hızlı ama yine de hafta da bir de olsa bir oolong roibos çayım var. Ne diyor bu kadın demeyin hepsini anlatacağım. Ve eminim ki soluğu o şipşirin çay dükkanında alacaksınız. Sevgili Nihan ve Zeynep hanımın işlettikleri Tea&pot cafe Alsancakta. Verdiğim linkten adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Ve yudum yudum sağlık için de sitede biraz dolaşıp size en uygun çayı bulabilirsiniz.

Çay bitkisinin latince adı Camellia Sinenis’dir.Camellia Sinensis gördüğü oksidasyon işlemine göre siyah çay, yeşil çay, oolong çayı ve beyaz çay olarak sınıflandırılmaktadır. Yetiştirildikleri yöreye ve yaprak şekillerine göre de kendi içinde çeşitleri vardır.

Çayın aromasının yoğunluğu, herşeyden önce denizden yüksekliğine bağlıdır. Çay bitkisi ne kadar deniz seviyesinden yüksekte yetişirse, aroması o kadar iyi olur.

Peki çay nasıl demlenmeli ?

Çayınızın lezzetinin iyi ve kaliteli olması için 3 faktör vardır; kullanılan suyun kalitesi, sıcaklığı ve demlenme süresi. Çayın demlendiği su ve demleme şekli çayın aroma ve lezzetini belirler. Örneğin çeşme suyu çayın bulanık olmasına yol açar, tadını bozar. Su sıcaklığının 70 – 80 veya 95 C ye ulaştığını ölçmek ev ortamında çok da kolay değildir. Isıtılan su ilk küçük hava kabarcıklarını çıkarmaya başladığı zaman su 70 -80 derece ulaşmış demektir. Hava kabarcıkları büyümeye başladığında ise su kaynamak üzere demektir. Su kaynarken içindeki oksijeni yitirir. Oksiyensiz su ölü su demektir. Çayın bileşenlerini suya bırakması için oksijene ihtiyacı vardır.

Demleme süresi de kullanılan su kadar önemlidir. Demleme süresi arttıkça kafein miktarı artar.

Sizlere benim favorim olan 3 çeşit çaydan bahsetmek istiyorum. Beyaz çayı gül tomurcukları ile demliyorum. Nefis bir gül kokusu sarıyor etrafı. Oolong ve Roibosu ise karışım çay olarak tüketiyorum. Eylül ve Oolong&Rooibos. Tea&Pot a tıklayıp siz de çayınızı seçebilirsiniz.

Silver Needle ;

Yapraklar açmadan, çoğunluğu tomurcuk iken toplanır. Tomurcuklar tüylü, sanki beyaz saçı andırır bir görünüştedir. Yapraklarındaki beyaz tüyler kalitesinin göstergesidir. Bazıları gümüşi bazıları ise altuni renktedir. Gümüş ve altın iğnelere benzerler. Çok dikkatli ve tabiki elle hasat edilirler. Beyaz çay üretim aşamasında çok az işlem görür ve hiç oksidize (çay yapraklarının oksijenle teması sonucu yanması) olmaz.

Beyaz çay, bütün çay çeşitleri içerisinde kafein oranı en dusuk, antioksidan oranı ise en yuksek olanıdır. Antioksidanların vücutta hücre yenileyici özelliği vardır. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı kullanılmaktadır.

Silver Needle sağlığına düşkün çayseverlerin tercihidir. Çayın sadece tomurcuklarının elle toplanmasıyla elde edilir. Hafif bir aroması vardır.

Oolong ;

Oolong çayı Çin’in Fujian bölgesinde yetiştirilir.Tomurcuk ve iki yaprak esasına göre toplanan çay yapraklarından elde edilir. Kıvırma işlemi gören yapraklar demlendikleri zaman hafif sarımsı bir renge sahiptir ve kendine özgü hoş bir aroması vardır.

Çok etkili bir ödem atıcıdır.Dinlendiricidir, kandaki stres hormon seviyelerini düsürür. Ayrıca sindirim uyarıcıdır, vücuttaki yagları eritir. Vücut metabolizmasını güçlendirir. Kan şekerini düzenler. Kafein miktarı beyaz çaydan daha fazla, yeşil çaydan daha azdır. Yarı fermente çay olarak bilinir, az oksidize olmuştur.

İdeal dem rengi sarıdır. Pürüzsüz bir lezzeti vardır.

Rooibos ;

Kırmızı çay olarak da bilinir. Yararlı etkisi ve güzel tadı nedeni ile tüm dünyada sevilerek içilen bir çaydır.Vitamin C, Potasyum, Demir, Kalsiyum, Magnezyum ve Bakır gibi içeriklere sahiptir. Meyvemsi ve tatlı özelliktedir. Bu nedenle şekersiz de kolaylıkla tüketilebilir. Kafein içermez, çocuklar için de içimi keyiflidir. Soğuk olarak da hazırlanabilir. Meyve çayları veya baharatlar ile karıştırılabilir.

Bu harika ve sağlık dolu gün için İzmir Gourmet Guide ‘ a , etkinlik koordinatörleri Sevgili Ceren OLUZ Hanıma ve “Bir Adım Öne Çıkanlar” ödüllü Tea&Pot Cafe’nin fevkalede ev sahipleri Zeynep ve Nihan hanıma teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2010-2024 LEZZET KAHVESİNE HOŞ GELDİNİZ All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.