0

Tahinli Çıtırlar

Posted by lezzetperisi on 12 Eylül 2014 in Hamur İşleri ve Börekler |

Satırlarımdan uzak kaldığım zaman içinde ben, en çok, bir koltuğa kaç karpuz sığar denemesi yaptım. Sığdığı kadar diye çıktım yola hani öyle bir hırsım falan yoktu. Tek derdim vardı hiçbirini yarım bırakmamak. Bir kez daha inandım ki inanç ve istekle  yaptığın her iş sırtına yük değil yoluna ışık oluyormuş. Ve çok net anladım ki bir AŞK varsa eğer; O,  hayatın kendisine duyulan  ‘his’miş. Yaşama isteği, üretme isteği,  öğrenme isteği.. Hırs olmadan ama, kaybedebileceğini göze alarak.

Koca okyanusu geçer de insan gelir bir küçük su birikintisinde boğulur ya! işte öyle zamanlarım da oldu. Koca okyanusları aştım yorulmadım da o küçücük su birikintisinin verdiği kiri arındırırken canımdan can çıktı. Su her şeyi temizliyor da insanların yüreğinize ektiği o nifak tohumunu temizleyemiyor işte. Öyle sözler çıkarıyorlar ki ağızlarından sirke küpünden bal sızmaz deyip geçemiyorsun işte. Halbuki en büyük miras söz!. Yüzünüz unutulur da sözünüz unutulmaz işte. Böyle zamanlarda ister Allah deyin, ister Cenub, ister God, ister herhangi bir enerji O Yaratan’a inanmak istiyor insan. Öyle körü körüne iman değil ama şahit olmak istiyor varlığına. Takva ve Furkan sahibi olmanın farklılığını göstermek adına!. Barış Manço’nun ünlü bir şarkısı dolandı bugün hep dilime “Altın çöpe düşse değerin kaybeder mi ? Tenekeyi parlatsan hiç çeyrek altın eder mi ?

O zaman kocaman susmak gerek. Yaşamak ,gülmek, eğlenmek, çalışmak, başarmak, öğrenmek, okumak, yüzmek, içmek,paylaşmak.. güzel olan her şeyi yerli yerince yapıp, küstahlığa, kibire, şikayete, miskinliğe, çirkinliğe , neyi nerede yapacağını bilemeyenlere, tek eğlencesi  dedikodu olanlara yine de ak kaşık olanlara kocaman susmak gerek.

Gereği düşünüldü.. Yaz kızım;

Nefis mi nefis, çıtır mı çıtır, kalorili mi kalorili ama olsun bizim içimiz kıpır kıpır yüreğimizin ritmi hep yüksek öyle de yakarız o kalorileri böyle de..  Yüreği tertemiz pırıl pırıl, gözleri her daim ışık saçan biricik Petek ablam yaptığı günün ertesi günü yaptım bu çıtırları.

Malzemeler ;

  • 3 yufka
  • 1 su bardağı tahin
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz/badem/fındık  (ben fındıklı yaptım)
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • Sıvı yağ

Yapılışı ;

  • Yufkayı ortadan ikiye bölün ve üzerine elinizle tahini sürün.Şeker ve fındık serpin.Yuvarlak tarafından başlayarak rulo yapın.İstediğiniz büyüklükte dilimleyerek fırın tepsisine yerleştirin.Üzerlerine biraz sıvıyağ sürün 180 derece önceden ısıtılmış fırında yufkaların rengi hafifi kahverengi olana kadar (20-25 dakika arası) pişirin.İlk sıcaklığı gectikten sonra üzerıne pudra şekeri serperek servis edin.

Ne diyordu bir söz;

Sevdiklerinize uçmaları için kanatlar, geri dönmeleri için kökler verin. Ve yanınızda kalmaları için sebepler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2010-2024 LEZZET KAHVESİNE HOŞ GELDİNİZ All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.